باورهای غلطی که درباره پیشگیری از کرونا وجود دارد

به گزارش وبلاگ ایرانزمین، ایسنا/ متخصص ویروس شناسی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: مصرف سیر و آنتی بیوتیک در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا تاثیری ندارد.

باورهای غلطی که درباره پیشگیری از کرونا وجود دارد

حمید رضا مژگانی در پاسخ به اینکه آیا اسپری کردن الکل یا کلر بر روی بدن، ویروس کرونا را از بین می برد، اظهار کرد: اسپری کردن الکل یا کلر ویروس هایی را که قبلاً به بدن وارد شده نابود نمی نماید.

وی با بیان اینکه اسپری کردن چنین موادی می تواند به غشاء مخاطی (چشم ها یا دهان) آسیب برساند، ادامه داد: مطلع باشید که هم الکل و هم کلر می تواند برای ضدعفونی کردن سطوح مفید باشد، اما باید مطابق دستورالعمل های مناسب استفاده شوند.

وی همچنین با اشاره به اینکه مطالب منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر اینکه واکسن سینه پهلو (ذات الریه) می تواند افراد را در مقابله ویروس کرونا ایمن کند صحت ندارند، اضافه نمود: واکسن سینه پهلو، واکسن پنوموکوک و واکسن هموفیلوس آنفولانزای نوع ب نمی توانند از کرونا ویروس جدید پیشگیری نمایند.

این متخصص ویروس شناسی شرح داد: ویروس کرونا ویروس جدید و متفاوتی است و واکسن مربوط به خودش را می خواهد. محققان در حال تهیه واکسنی برای مقابله با آن هستند و سازمان بهداشت جهانی از این کوشش ها حمایت می نماید.

وی در ادامه در پاسخ به اینکه آیا شستشوی مداوم بینی با محلول نمک می تواند از ابتلا به ویروس کرونای جدید جلوگیری کند، گفت: هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد شستشوی مداوم بینی با محلول نمک از ابتلای افراد به ویروس کرونای جدید جلوگیری نموده است. البته بعضی مشاهدات محدود وجود دارند که نشان می دهند شستشوی مداوم با محلول نمک می تواند به بهبود سریع تر سرماخوردگی معمولی یاری کند اما شستشوی مداوم بینی علائم پیشگیری از عفونت های تنفسی را نشان نداده است.

مژگانی با بیان اینکه بعضی در مورد مصرف سیر هم این تصور را دارند و فکر می نمایند هر چقدر بیشتر سیر بخورند به ویروس کرونا مبتلا نمی شوند، اظهار کرد: درست است که سیر به عنوان ماده غذایی سالم محتوی مقداری مواد ضد میکروب است اما هیچ مدرکی در شرایط همه گیری فعلی وجود ندارد که نشان دهد خوردن سیر از افراد در برابر ویروس کرونای جدید محافظت می نماید.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز با اشاره به اینکه همه گروه های سنی باید پروتکل های بهداشتی را برای جلوگیری از ابتلا به کرونا رعایت نمایند چون این ویروس پیر و جوان نمی شناسد، اضافه نمود: افراد در همه رده های سنی ممکن است از ویروس کرونای جدید متأثر شوند ولی افراد مسن تر و افرادی که دارای بیماری قبلی هستند (به مانند آسم، دیابت، بیماری های قلبی) ممکن است در صورت ابتلا به ویروس دچار بیماری شدید شوند.

وی شرح داد: سازمان جهانی بهداشت به تمام افراد در همه رده های سنی توصیه می نماید که با اتخاذ اقداماتی از خود در برابر ویروس محافظت نمایند، برای مثال به وسیله رعایت بهداشت دست ها و نیز بهداشت تنفسی.

مژگانی در پاسخ به اینکه آیا مصرف آنتی بیوتیک ها می تواند در پیشگیری از ابتلا به این ویروس موثر باشد، اعلام کرد: آنتی بیوتیک ها در مقابل ویروس ها موثر نیستند و فقط برای مبارزه با باکتری ها عمل می نمایند. کرونای جدید از نوع ویروسی است و بنابراین نباید از آنتی بیوتیک ها به عنوان وسیله پیشگیری یا درمان آن استفاده گردد. با این حال اگر فردی به دلیل ویروس کرونا در بیمارستان بستری گردد، ممکن است به دلیل احتمال عفونت مشترک باکتریایی آنتی بیوتیک مصرف کند.

این متخصص ویروس شناسی در پاسخ به اینکه آیا داروی خاصی برای پیشگیری و یا درمان ویروس کرونای جدید وجود دارد، شرح داد: تا به امروز، هیچ دارویی برای پیشگیری و یا درمان ویروس کرونای جدید توصیه نشده است. با این حال، افرادی که به این ویروس مبتلا شده اند باید از مراقبت های مناسب برخوردار شوند تا بهبود یافته و علائم بیماری درمان گردد، و افرادی که دچار بیماری شدید شده اند باید مراقبت های حمایتی بهینه دریافت نمایند. تحقیقات درباره بعضی درمان های خاص ادامه دارد و به وسیله آزمون های بالینی مورد آزمایش قرار خواهند گرفت.

منبع: همگردی

به "باورهای غلطی که درباره پیشگیری از کرونا وجود دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باورهای غلطی که درباره پیشگیری از کرونا وجود دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید