اعلام فهرست جدید کالاهای آسیب رسان سلامت، جمع آوری از بوفه مدارس و دانشگاه ها

به گزارش وبلاگ ایرانزمین، رئیس گروه عوامل خطر بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت ضمن توضیح درباره فهرست جدید کالاهای آسیب رسان سلامت، همزمان با اعلام این فهرست، از وزرای علوم و آموزش وپرورش نیز خواسته شده که این کالاها از بوفه ها، غذاخوری ها و.. در مدارس و دانشگاه ها جمع آوری شود.

اعلام فهرست جدید کالاهای آسیب رسان سلامت، جمع آوری از بوفه مدارس و دانشگاه ها

به گزارش وبلاگ ایرانزمین به نقل از ایسنا، دکتر عباس پریانی در مورد تعداد کالاهای آسیب رسان به سلامت، گفت: این کالاها در گروه بندی های خاص خود در دسته روغن ها، فرآورده های گوشتی، نوشیدنی ها، دخانیات، کالای آرایشی، داروهایی با احتمال سوء مصرف، سس ها و... تقسیم بندی می شوند.

وی با بیان اینکه امسال افزایشی در موارد کالاهای آسب رسان به سلامت نداشتیم، اضافه کرد: در برخی موارد نیز یک کالای آسیب رسان جایگزین کالای دیگر می گردد. این موضوع نیز به دلیل رصد سالیانه تولیدات کالاهای جدید و یا برآورد میزان مصرف یک کالای خاص است.

مسئول کارگروه مشخص فهرست کالاهای آسیب رسان سلامت، با تاکید بر اینکه در بررسی کالاها میزان آسیب آنها به کل جامعه مدنظر قرار می گیرد، اظهار کرد: ممکن است کالایی به صورت فردی برای شخصی آسیب رسان باشد یا نباشد، ولی این موضوع ملاک ما نیست و ما به کل جامعه و شیوع بیماری های غیرواگیر نگاه می کنیم و یکی از عواملی که سبب بودن نام کالا در فهرست آسیب رسان ها می گردد، میزان مصرف کل آن است.

وی با اشاره به اینکه شکل گیری فهرست کالاهای آسیب رسان به سال 90 بازمی گردد، شرح داد: تبلیغ کالاهایی که در این فهرست هستند، ممنوع است. زمانی که اسامی این اقلام وارد فهرست کالاهای آسیب رسان گردد برخی از آنها به کمیته ای برای بستن عوارض و مالیات می رود.

پریانی در ادامه در مورد پیگیری وزارت بهداشت برای عدم تبلیغات کالاهای آسیب رسان سلامت از شبکه های تلویزیونی، گفت: همکاران ما در دانشگاه های علوم پزشکی تذکرات لازم را داده یا موضوعات را به وزارت ارشاد گزارش می دهند و سعی می کنیم از این طریق از تبلیغ آنها جلوگیری کنیم البته؛ مواردی هم وجود داشته که به دست پیگیری های قضایی سپرده شده است. نتایج این اقدامات در استان های مختلف متفاوت است. به طور مثال در استان یزد هماهنگی مناسبی بین دانشگاه علوم پزشکی، قوه قضاییه و وزارت ارشاد وجود دارد که به شدت این قانون اجرا می گردد. در برخی مواقع نیز ممکن است استنباط قاضی این باشد که اقدام اجرا شده تخلف است و جرم نیست.

وی با بیان اینکه بیماری های غیر واگیر تنها متاثر از یک عامل نیست، شرح داد: منشاء بیماری های غیرواگیر عوامل خطر هستند که بخشی از آن تغذیه ای است، اما عدم تحرک، استفاده از دخانیات، سن و... نیز نقش خواهند داشت. بنابراین، نمی توان تنها با نگاه به بخش تغذیه و مصرف یا عدم مصرف کالاهای آسیب رسان در مورد میزان بیماری های غیرواگیر صحبت کرد، ولی مسلما مصرف غذاهای پرچرب و پر کالری یکی از عوامل بروز بیماری های غیرواگیر است که سعی می کنیم با اعلام این فهرست آن را کاهش دهیم.

وی اضافه کرد: همزمان با اعلام این فهرست به وزرای علوم و آموزش وپرورش اعلام می کنیم که این کالاها از بوفه ها، غذاخوری ها و.. در مدارس و دانشگاه ها جمع آوری گردد.

وی در سرانجام تاکید کرد: کالاهای موجود در فهرست آسیب رسان ها، کالاهای ممنوعه نیستند، یعنی مصرف کم آنها مسئله ای ایجاد نمی کند. مصرف مستمر و زیاد

منبع: جام جم آنلاین

به "اعلام فهرست جدید کالاهای آسیب رسان سلامت، جمع آوری از بوفه مدارس و دانشگاه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام فهرست جدید کالاهای آسیب رسان سلامت، جمع آوری از بوفه مدارس و دانشگاه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید