ویروس کرونا؛ ایران تجهیزات لازم برای مهار این بیماری را دارد

به گزارش وبلاگ ایرانزمین، پروفسور یزدان پناه در گفت وگو با یورونیوز از توانایی ایران در مهار ویروس کرونا گفت و تاکید نمود: ایران تجهیزات لازم برای مقابله با این ویروس را دارد.

ویروس کرونا؛ ایران تجهیزات لازم برای مهار این بیماری را دارد

به گزارش، ویروس کرونا از دی ماه گذشته تا به امروز بیش از دو هزار قربانی گرفته است. تقریبا تمامی جان باختگان از چین، کشوری که ویروس از آنجا شیوع پیدا کرد، هستند. چهار نفر نیز در ایران بر اثر ابتلا به این بیماری جان باخت اند. ایران بعد از چین دومین آمار فوتی کرونا در دنیا را دارند.

در مورد شیوع این ویروس یورونیوز گفت وگویی با پروفسور یزدان یزدان پناه یکی از متخصصین این بیماری در سازمان دنیای بهداشت و مسئول بالینی-درمانی و تحقیقاتی ویروس کرونا در فرانسه و رئیس بخش بیماری های عفونی بیمارستان بی شا انجام داده است.

پروفسور یزدان پناه در پاسخ به این سوال که چه کسانی در معرض ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند گفت: افراد دارای بیماری های قلبی، ریوی، عروقی و سالمندان بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند. بچه ها معمولا به این بیماری مبتلا نمی شوند؛ در صورت ابتلا که به ندرت ممکن است اتفاق بیافتد بیماری حاد نیست. 85٪ مبتلایان شرایط حاد ندارند. تنها 15٪ آن ها به طور حاد به این بیماری مبتلا می شوند و کمتر از 2٪ آن ها جان خود را از دست می دهند.

پروفسور یزدان پناه درباره راهکارهای پیشگیری از این بیماری اعلام کرد: اگر در تماس با افراد بیمار بوده اید در خانه بمانید و به هیچ وجه به مراکز درمانی مراجعه نکنید، چون احتمال شیوع بیماری در این مکان ها بسیار بالاست.

: ویروس کرونا؛ 4 میلیون ماسک امروز توزیع می گردد

او اضافه نمود: اولین و مهمترین کار تشخیص سریع و سپس قرنطینه کردن بیماران مبتلاست. افرادی که با این بیماران در ارتباط هستند باید ماسک بزنند و مسایل بهداشتی را رعایت نمایند.

یزدان پناه در پاسخ به این سوال که آیا شیوع این ویروس در ایران و افغانستان در مقایسه با اروپا می تواند با خطر های بیشتری همراه باشد، توضیح داد: حوزه تحقیقانی من فرانسه و اروپاست و خیلی نمی توانم راجع به ایران صحبت کنم، اما به نظرم تمام امکانات برای پیشگیری از این بیماری در ایران وجود دارد.

پروفسور یزدان پناه درباره اینکه آیا تحریم ها نقشی در پیشگیری و درمان این بیماری دارند یا خیر، اعلام کرد: به طور دقیق نمی دانم که تحریم ها اثری در پیشگیری یا درمان بیماری کووید-19 داشته باشند یا خیر. در واقع اولین مساله در مقابله با شیوع یا درمان این بیماری پیدا کردن ویروس است که برای تشخیص ملزوم آزمایش هایی است که انجام آن به دستگاه هایی احتیاج دارد که داشتن آن ها به تحریم ها ربطی ندارد و دستگاه های خیلی پیشرفته یا خاصی هم نیستند. در مرحله بعد به ماسک و تجهیزات اولیه برای پیشگیری احتیاج داریم که فکر نمی کنم به تحریم ها ربطی داشته باشد.

یزدان پناه در پاسخ به این سوال که آیا درمان قطعی وجود دارد یا می توانیم امیدوار باشیم تا یکی دو ماه آینده واکسن یا درمان قطعی برای درمان بیماری کووید-19 وارد بازار گردد؟ تاکید نمود: پیدا کردن واکسن یا درمان قطعی در یکی دو ماه آینده ممکن نیست و احتیاج به زمان بیشتری دارد. هیچ درمان یا روش ثابت شده ای تا به الان وجود ندارد.

او در توصیه به مردم ایران درخصوص مقابله با این ویروس گفت: مهمترین کار این است که خونسردی خود را حفظ کنید. اگر در تماس با افراد بیمار بوده اید در خانه بمانید و به هیچ وجه خودسرانه به مراکز درمانی مراجعه نکنید، چون احتمال شیوع بیماری در این مکان ها بسیار بالاست. در مرحله بعد در صورت داشتن علایمی مانند تب، سرفه و تنگی نفس ماسک بزنید و بدون ترک خانه با مراکز درمانی تماس بگیرید تا در صورت تشخیص، تدابیر لازم برای قرنطینه کردن و درمان شما در نظر گرفته گردد.

پروفسور یزدان پناه در انتها در مورد اینکه آیا مردم عادی باید ماسک بزنند نیز یادآور شد: مردم عادی لازم نیست ماسک بزنند بلکه بیماران باید ماسک بزنند تا از شیوع آن به دیگران جلوگیری گردد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "ویروس کرونا؛ ایران تجهیزات لازم برای مهار این بیماری را دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کرونا؛ ایران تجهیزات لازم برای مهار این بیماری را دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید