موگویی: مسئولان در پخش آثار سیاسی شجاع تر شده اند، مردم تشنه شنیدن ناگفته های تاریخ انقلاب هستند

به گزارش وبلاگ ایرانزمین، کارگردان مستندهای نفوذی و کابوس در بیداری به دانشجو گفت: با تغییر مدیران نهادها در پخش آثار مستند سیاسی، شجاع تر شده ایم، به طوری که شاهد پخش آثاری همانند آقای نخست وزیر، قائم مقام، راه طی شده و ... هستیم،

موگویی: مسئولان در پخش آثار سیاسی شجاع تر شده اند، مردم تشنه شنیدن ناگفته های تاریخ انقلاب هستند

گروه فرهنگ و هنر وبلاگ ایرانزمین: عباس اسماعیل گل؛ چند وقت پیش بود که دبیرخانه جشنواره تلویزیونی مستند گفت مهلت ثبت نام در بخش فیلم این جشنواره تا 20 تیر ماه تمدید شده است و با ورود به 21 تیرماه مهلت ارسال اثر به این جشنواره به خاتمه یافته است ؛ اما برپایی جشنواره تلویزیونی مستند خبری خوش برای مستندسازانی است که می خواهند از فرصت طلایی نمایش آثارشان در تلویزیون بهره مند شوند. اما این خبر بهانه ای شد تا مروری بر شرایط جشنواره تلویزیونی مستند و بعضی از نکات مهم و جالب مرتبط با این جشنواره داشته باشیم. جشنواره ای که به شکلی محسوس ارتباط مخاطبان با شبکه تلویزیونی مستند را ارتقا می دهد؛ به ویژه آن که در این روزهای کرونایی و خانه نشین شدن بسیاری از مردم، پخش آثاری متنوع از سینمای مستند می تواند بسیاری از مخاطبان را جذب خود کند.

در این دوره از جشنواره تلویزیونی مستند، جوایز تخصصی دررشته هایی همچون تدوین، تصویربرداری، پژوهش، صدا و ...درنظرگرفته شده که می تواند جامعیت جشنواره را به عنوان یکی از اصلی ترین جشنواره های مستند کشور افزایش دهد. اتفاقی که می تواند انگیزه مستندسازان برای شرکت در این رویداد را افزایش دهد و البته انگیزه سایر عوامل برای حضور در آثار مستند را نیز افزایش خواهد داد چرا که حالا فرصتی برای رقابت و دیده شدن آن ها نیز مهیا شده است.

چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند یک ویژگی خاص دیگر نیز دارد. این جشنواره در روزهایی برگزار می گردد که نه فقط ایران بلکه همه دنیا با پیامدهای شیوع ویروس منحوس کرونا دست و پنجه نرم می نمایند. سال جاری یک بخش ویژه برای مستندهایی که باموضوع کرونا فراوری شده است، دراین جشنواره در نظرگرفته شده که موضوعات آن حول محورهایی همچون کوشش های نظام سلامت و کادر درمانی کشور و مجاهدت های مدافعان سلامت و اقدامات مردمی و جهادی اجرا شده برای همدلی مومنانه میان اقشار مختلف مردم است. این بخش در هر سه حوزه فیلم مستند،عکس مستند و مستندنگاری خواهد بود.

به بهانه برپایی این جشنواره تلویزیونی گفتگویی داشته ایم با جواد موگویی، مستندساز کشورمان درباره جشنواره تلویزیونی مستند و تاثیر این جشنواره بر فضای مستندسازی کشور که در ادامه از نظرتان میگذرد:

موگویی در ابتدای این مصاحبه گفت: قطعا جشنواره ها به مستندسازان انگیزه می دهد و باعث دیده شدن آثار مستندسازان می شوند و این مولفه مشترکی میان همه جشنواره ها و حداقلی ترین آورده هر جشنواره برای فعالین این عرصه به شمار می رود. طبیعتا هر مستندسازی نیز به دنبال این مسئله خواهد بود؛ چرا که خالق هر اثر هنری دوست دارد که اثرش در راستای اثرگذاری بیشتر، دیده گردد.

وی ادامه داد: جشنواره تلویزیونی مستند سال گذشته مورد توجه جدی نهاده شد و همین مسئله باعث شد تا سال جاری در جشنواره شرکت کنم؛ هر چند که جشنواره های متنوعی در حوزه مستند داریم، با این حال قطعا این جشنواره توانسته شوری را در میان مستندسازان ایجاد کند و حداقل برای بنده که چندان اهل شرکت در جشنواره ها نیستم، انگیزه لازم برای شرکت در آن به وجود آورده است.

کارگردان مستند نفوذی درباره تاثیر این جشنواره در شناخت مستندسازان بااستعداد اضافه کرد: نه تنها گاهی مستندسازان غیرتهرانی دیده نمی شوند، بلکه حتی این مهم برای تعدادی از مستندسازان تهرانی هم صدق می نماید، چرا که آنها یا ارتباطات زیادی ندارند و یا نمی دانند چطور باید ارتباط گرفته و ایده هایشان را به کدام سازمان ارائه نمایند، به همین دلیل پناه اصلی مستندسازان همین جشنواره ها هستند.

کارگردان مستند لاتاری در بیروت با تاکید بر اینکه مهمترین جایزه جشنواره تلویزیونی مستند نمایش آثار در تلویزیون است، توضیح داد: این مولفه برای من که 7 مستند ساخته ام هم بسیار مهم است؛ چرا که مستندسازان همواره به دنبال جذب حمایت ها برای ساخت آثارشان هستند و قطعا هیج حمایتی بهتر از تلویزیون نیست؛ علی رغم وجود شبکه نمایش خانگی و اکران های دانشجویی، اما قطعا رسانه ملی شرایط دیگری را برای مستندسازان ایجاد می نماید. باید به این مسئله توجه گردد که در بدترین زمان پخش مستند از رسانه ملی باز هم مخاطبان آن میلیونی خواهد بود.

موگویی درباره اثرگذاری رسانه ملی در جذب مخاطبان بیشتر برای حوزه مستند اضافه کرد: در مستندهای سیاسی شاهد تغییر مخاطبان آثار مستند از خاص به عام هستیم و این هم به دلیل تغییر مدیران در بعضی شبکه های تلویزیونی و موسسات مرتبط با حوزه مستند، راه اندازی شبکه افق، راه اندازی جشنواره عمار، ایجاد سازمان اوج و ... هستیم. به عبارت دیگر طی 7 سال اخیر به دلیل اینکه کمپانی های مستندسازی با موضوع اندیشه انقلاب اسلامی توانمند شده و تعداد آثار فراوریی نیز افزایش پیدا کرد، شاهد گسترش دامنه مخاطبان حوزه مستند هستیم.

وی در همین زمینه اضافه کرد: هر چند که در طول 7 سال اخیر شاهد افزایش فراوریات مستند هستیم و طبیعتا تحقق آن به بخش های مختلفی مرتبط است، اما باید گفت که 50 درصد شرایط فعلی به دلیل رسانه ملی است که هم با تغییر مدیران همراه بوده و هم در پخش آثار مستند شجاع تر شده است؛ به طوری که شاهد پخش آثاری همانند آقای نخست وزیر، قائم مقام، راه طی شده و ... هستیم، اما تا چند سال قبل چنین شرایطی در تلویزیون وجود نداشت و طبیعی است که وقتی فیلم های شجاعانه پخش گردد حوزه مخاطبان از خاص به عام تغییبر خواهد نمود.

کارگردان مستند کابوس در بیداری درباره حضور مستندهای انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مقاومت در جشنواره تلویزیونی مستند گفت: علیرغم اینکه در حوزه انقلاب اسلامی و تاریخ سیاسی تعداد پایین فراوریات را شاهد هستیم، اما آنها با استقبال شدید مخاطبان همراه شده اند و این نشان دهنده اهمیت فراوریات این حوزه است. به خاطر دارم زمانی که مستند نیمه شب آوریل از رسانه ملی پخش شد به اذعان مدیران تلویزیون، این مستند جزو پربیننده ترین مستندها شد و این نشان دهنده توجه مخاطبان به این حوزه است.

وی با انتقاد از اینکه بعضی آثار فراوری شده در حوزه دفاع مقدس و جبهه مقاومت کیفیت پایینی دارند که باعث ریزش مخاطبان می گردد، خاطر نشان کرد: چندی پیش مستند خاطرات موتورسیکلت که درباره گروه شهید چمران بود پخش شد که حتی در فضای مجازی نیز بازتاب های زیادی داشت، قطعا این مهم نشان می دهد مخاطبان ما هنوز تشنه دانستن درباره این حوزه هستند که امیدوارم فراوریات در آینده باکیفیت تر شوند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "موگویی: مسئولان در پخش آثار سیاسی شجاع تر شده اند، مردم تشنه شنیدن ناگفته های تاریخ انقلاب هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موگویی: مسئولان در پخش آثار سیاسی شجاع تر شده اند، مردم تشنه شنیدن ناگفته های تاریخ انقلاب هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید