محققان ایرانی؛ مدل سازی استخوان بازو برای سهولت جراحی، کاهش خطای پزشکی

به گزارش وبلاگ ایرانزمین، محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر پیروز شدند با نرم افزاری استخوان بازو را مدل سازی نمایند که در آینده پزشکان با استفاده از آن، با دقت بیشتر جراحی انجام دهند.

محققان ایرانی؛ مدل سازی استخوان بازو برای سهولت جراحی، کاهش خطای پزشکی

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی وبلاگ ایرانزمین به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، سید محمدرضا عباسی کومله رشته مهندسی پزشکی بیومکانیک در مقطع کارشناسی ارشد و مجری پروژه مدل سازی تثبیت شکستگی پروگزیمال بازو توسط پیچ و پلیت در عمل های جراحی گفت: روش کار ما در این پروژه به وسیله مدل سازی نرم افزاری با استفاده از داده های پزشکی بود.

عباسی با اشاره به فرایند کار در این پروژه گفت: در ابتدای کار روی پیچ و پلیت چند حالت را آنالیز و تکنیک های جراحی را روی آن پیاده سازی کردیم که بدانیم از لحاظ مکانیکی تثبیت شکستگی استخوان بازو توسط پیچ و پلیت با چه شرایط و ویژگی هایی دارای استحکام بیشتری است.

وی با بیان اینکه این مدلسازی یاری می نماید که جراحی با اطمینان و دقت بالاتری انجام گردد، خاطر نشان کرد: در حال حاضر بدون مدل سازی تمام جراحی ها از جمله بازو انجام و تماما بر اساس تجربه و احتمالات پزشک صورت می گیرد.

فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه شکستگی در استخوان به صورت استاندارد نیست و می تواند شکل و زوایای مختلفی داشته باشد، بیان نمود: با مدل سازی شرایط جراحی مختلف، پایگاه داده هایی بوجود می آید که پزشک بر اساس آن می تواند تثبیت شکستگی را با استفاده از نکات حاصل شده از مدلسازی های اجرا شده بر روی شکستگی های مشابه، انجام دهد.

به گفته این محقق به صورت کلی شکستگی را در این مدل سازی اختصاصی برای بازو طراحی نموده ایم که پزشک می تواند از دیتا های این مدل سازی بهره ببرند.

وی اضافه نمود: پزشک وقتی شکستگی را تثبیت می نماید انتخاب نوع پلیت و تعداد پیج ها مهم ترین موضوع است که پزشکان بر اساس سی تی اسکن بیمار و تجربه پیچ و پلیت ها را انتخاب می نمایند.

وی با اشاره به پارامترهایی که با مدل سازی تحلیل می شوند و کار پزشک را آسانتر می نماید،گفت: تعداد پیچ، مکان پلیت، نوع پلیت و شرایط استخوان بیمار ازجمله مواردی هستند که با این مدل سازی مورد آنالیز قرار می گیرند.

وی با بیان اینکه مدل سازی را با استفاده از سی تی اسکن فرد سالم شبیه سازی می کنیم، گفت: سپس با نرم افزار مدل سه بعدی بدست می آوریم و با اعمال شرایط مشابه در بدن بر روی آن، تثبیت شکستگی با شرایط مختلف، تحلیل می گردد.

لازم به ذکر است، این پروژه با هدایت سید عطاالله هاشمی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام گرفته است.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس

به "محققان ایرانی؛ مدل سازی استخوان بازو برای سهولت جراحی، کاهش خطای پزشکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان ایرانی؛ مدل سازی استخوان بازو برای سهولت جراحی، کاهش خطای پزشکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید