لایه ازون در جهت ترمیم، کاهش دو میلیونی ابتلا به سرطان پوست

به گزارش وبلاگ ایرانزمین، در پیغام بان کی مون آمده است: در زمان نه چندان دور، بشریت در آستانه فاجعه ای که خود مسبب آن بود نهاده شد و استفاده از مواد آسیب رسان به لایه ازون از قبیل کلروفلوروکربن ها (CFCs) در این لایه که از ما در برابر اشعه های مضر ماورای بنفش خورشید حفاظت می نماید، حفره ای ایجاد کرد.

لایه ازون در جهت ترمیم، کاهش دو میلیونی ابتلا به سرطان پوست

بان کی مون در پیغام خود یادآور شده است: ما با این چالش مقابله کردیم؛ 30 سال پیش جامعه بین المللی معاهده وین را تحت پروتکل مونترال برای محافظت از لایه ازون امضا کرد و دنیا برای کاهش فراوری و مصرف کلروفلوروکربن ها و دیگر مواد آسیب رسان به ازون متحد شد.

وی در این پیغام با بیان اینکه در نتیجه با هم پیروز شدیم لایه ازون فراجوی را تا اواسط قرن حاضر در راستا ترمیم قرار دهیم، آورده است: بر این اساس احتمال می رود هر ساله از بروز بیش از دو میلیون مورد سرطان پوست و تعداد به مراتب بیشتر از آب مروارید پیشگیری گردد.

بان کی مون در پیغام خود تاکید نموده است: درحالی که منتظر بکارگیری دستورکار 2030 برای توسعه پایدار هستیم و کوشش دولت ها در اواخر سال جاری در پاریس برای ساختن راه رو به جلوی جدید و دسته جمعی برای تغییرات آب و هوایی شروع شده است، پیروزیت پروتکل مونترال باید برای ما الهام بخش باشد چراکه بیانگر آن است که زمانی که ملت ها با هم بر روی چالشی دنیای اقدام نمایند، توانمند هستند.

دبیرکل سازمان ملل متحد در این پیغام با یادآوری اینکه کار پروتکل مونترال هنوز تمام نشده، آورده است: هیدروفلوروکربن ها (HFCs) جایگزین بسیاری از مواد تاثیرگذار بر ازون شده اند، آنها با اینکه گازهای گلخانه ای بسیار توانایی هستند به لایه ازون آسیب نمی رسانند اما حرارت زیادی به کره زمین که بسیار گرم است، خواهند داد مگر اینکه اکنون در این زمینه اقدام کنیم.

بان کی مون در پیغام خود با بیان اینکه کشورهای زیادی در حال حاضر استفاده از پروتکل مونترال را برای کاهش هیدروفلوروکربن ها درنظرمی گیرند، آورده است: تعهد سیاسی برای مدیریت هیدروفلوروکربن ها تحت پروتکل مونترال می تواند یکی از عظیمترین دستاوردهای تغییرات آب و هوایی در راستا کنفرانس آب و هوای پاریس باشد و همچنین یک پیروزی عظیم برای کوشش های چندجانبه به منظور پاسداری از محیط زیست خواهد بود.

وی در خاتمه پیغام خود همچنین خواهان حفاظت از اقلیم شده و آورده است: در این روز دنیای بیایید اطمینان دهیم که از اقلیم مانند مراقبت از لایه ازون حفاظت کنیم.

روز دنیای حفاظت از لایه ازون مصادف با 16 سپتامبر 2015 و برابر با 25 شهریورماه است.

لایه اوزون قسمتی از استراتوسفر و حاوی گاز طبیعی ازون O3 است که توانایی جالب توجهی در جذب بعضی از فرکانس های اشعه فرابنفش خورشید دارد.

لایه ازون بسیار نازک است به گونه ای که اگر در تروپوسفر متراکم گردد، ضخامت آن تنها در حد چند میلیمتر می گردد.

ازون در سال 1913 توسط دو فیزیکدان فرانسوی به نام های شارل فابری و هانری بویسون کشف شد. این لایه با جذب 99.9-95 درصدی پرتو فرابنفش خورشید، موجب ادامه زندگی بر روی کره زمین می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "لایه ازون در جهت ترمیم، کاهش دو میلیونی ابتلا به سرطان پوست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لایه ازون در جهت ترمیم، کاهش دو میلیونی ابتلا به سرطان پوست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید