تحریم های آمریکا باعث افزایش ترانزیت مواد مخدر شده است

به گزارش وبلاگ ایرانزمین، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه ایران و افغانستان ناخواسته گرفتار بلای خانمان سوز مواد مخدر شده اند، گفت: آماده ایم با افغانستان در اجرای پروژه های مشترک توسعه ای از جمله معیشت جایگزین و پیشبرد برنامه های توسعه ای همکاری کنیم.

تحریم های آمریکا باعث افزایش ترانزیت مواد مخدر شده است

به گزارش وبلاگ ایرانزمین ، سردار اسکندر مؤمنی در حاشیه شصت و سومین اجلاس سالیانه کمیسیون مواد مخدر در مقر سازمان ملل متحد در وین با معاون وزیر امور داخله افغانستان در امر مبارزه با مواد مخدر ملاقات کرد و گفت: عمیقاً بر این باوریم که ایران و افغانستان مانند برادرانی در یک خانواده هستند که ناخواسته گرفتار بلای خانمان سوز مواد مخدر شده اند.

وی با بیان اینکه برای ما امنیت و ثبات افغانستان به معنای گسترش اخوت و مودت است، اضافه نمود: از کوشش های شما برای کنترل کشت و فراوری مواد تشکر می کنیم و از مسائل شما در توقف کشت و فراوری اطلاع داریم، به همین دلیل همیشه در نشست های بین المللی بر ضرورت یاری به افغانستان در زمینه کشت جایگزین و اهمیت ویژه برنامه های توسعه ای تأکید می کنیم.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: ادامه این شرایط، باعث تداوم ناامنی و گسترش فعالیت گروه های تروریستی، تشدید افراط گرایی شده و از همه مهم تر، جوانان دو کشور هر روز بیشتر از روز قبل در معرض ابتلا به این معضل شوم قرار می گیرند؛ لذا باید چاره ای اندیشیده گردد.

مؤمنی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران، تمامی کوشش های خود را برای مقابله با قاچاق پیش سازها به افغانستان انجام می دهد، گفت: کشفیات ما در سال های گذشته و به خصوص سال جاری، نشانه جدیت ما در امر مبارزه با مواد مخدر می باشد لیکن حجم محموله های ترانزیتی (پیش سازها) از کشور ما به مقصد افغانستان بسیار بالا است و ما به خاطر تحریم های یک جانبه آمریکا تجهیزات فنی کافی برای بازرسی دقیق همه آن ها را در اختیار نداریم.

وی اعلام کرد: بازرسی همه محموله ها به دلایل مختلف از جمله تبعیت از قوانین و سازوکارهای گمرکی و ترانزیت کالا، در هیچ کشوری امکان پذیر نیست؛ اگر هم بتوانیم همه را بازرسی کنیم صف های طولانی تشکیل می گردد که از طرفی موجب نارضایتی بازرگانان دو کشور شده و از طرف دیگر احتمال فاسد شدن محموله های مصرفی به مقصد افغانستان خواهد شد.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: ما کماکان مساعدت های آموزشی و فنی برای پزشکان و پلیس افغانستان را در برنامه داریم و آماده ایم تا در خصوص تعریف و اجرای پروژه های مشترک توسعه ای از جمله معیشت جایگزین و پیشبرد برنامه های توسعه ای همکاری کنیم.

مؤمنی اضافه نمود: واحد برنامه ریزی مشترک موسوم به JPC، از ظرفیتی بسیار مؤثر در زمینه همکاری های اطلاعاتی و طراحی عملیات برخوردار است و باید کوشش کنیم از این فرصت که مورد تائید جامعه بین المللی است، استفاده کنیم، استقرار افسر رابط مواد مخدر افغانستان در واحد برنامه ریزی مشترک در تهران، مؤید اراده شما در مبارزه با مواد مخدر و ارتقاء همکاری ها در زمینه تبادل اطلاعات و گشت های هم زمان مرزی است.

وی بر اجرای توافقات دوجانبه و سه جانبه از جمله راه اندازی و فعال سازی دفاتر رابط مرزی به صورت دوجانبه و سه جانبه تأکید کرد و گفت: کوشش در جهت تداوم برگزاری نشست های مقامات ارشد و وزرا ابتکار سه جانبه، برای مرور همکاری ها و معین دستور کار تعاملات آینده، هم در ابعاد سیاسی و هم در ابعاد اطلاعاتی - عملیاتی، یک ضرورت است.

لازم به ذکر است؛ در این ملاقات طرفین ضمن تاکید بر اراده سیاسی دو کشور بر لزوم تبادل اطلاعات منجر به عملیات تاکید کردند و مقرر شد نشست وزرای مبارزه با مواد مخدر ابتکار سه جانبه در تابستان سال 99 در کابل برگزار گردد.

منبع: جام جم آنلاین

به "تحریم های آمریکا باعث افزایش ترانزیت مواد مخدر شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحریم های آمریکا باعث افزایش ترانزیت مواد مخدر شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید