بیانیه شدید اللحن النجباء علیه فرایند گفت وگوهای راهبردی بغداد-واشنگتن

به گزارش وبلاگ ایرانزمین، جنبش النُجَباء عراق با صدور بیانیه ای 9 بندی، وظیفه تیم مذاکره کننده عراقی را تسریع در خروج تمام اشغالگران عنوان و تاکید نمود: قابل قبول نیست که اجرای فوری این قانون به دلیل فشار طرف آمریکایی به تأخیر افتد.

بیانیه شدید اللحن النجباء علیه فرایند گفت وگوهای راهبردی بغداد-واشنگتن

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ ایرانزمین، جنبش مقاومت اسلامی النُجَباء عراق با صدور بیانیه ای در نُه بند، گفت وگوهای راهبردی آمریکایی ـ عراقی را به شدت مورد انتقاد قرار داد.

مرکز ارتباطات و امور رسانه ای النُجَباء در ایران،این بیانیه را منتشر نموده که طی آن با اشاره به اینکه تاریخ معاصر عراق در سخت ترین و خطرناک ترین مرحله خود قرار گرفته است، آمده است: بارها و به تکرار بیان کردیم که حاکمیت، آزادی و استقلال تنها راهی است که تمامیت ارضی عراق را تضمین خواهد نمود و باعث وحدت، همبستگی و اعتماد ملت عراق از همه مذاهب، اقوام و ادیان خواهد شد.

این بیانیه می افزاید: قبول هرگونه نیروی خارجی در کشور که تصمیمات خود را بر عراق تحمیل کند، نتیجه ای غیر از افزایش درگیری، دشمنی و سیطره طلبی بر ملت از سوی بعضی جناح های مرتبط با نیروهای نامآغاز نخواهد داشت.

مقاومت اسلامی النُجَباء با ذکر مقدمه فوق، طی 9 بند به بیان نکاتی مهم درباره آنچه گفت وگوهای راهبردی آمریکایی ـ عراقی قلمداد می گردد، پرداخت که مشروح آن از قرار ذیل است:

1- آمریکا جدول زمانی و موضوعات مورد بحث را خود به تنهایی تعیین نموده است. این مسأله از موضوعات طرح شده که اغلب آن ها درباره شرایط آمریکا در عراق است، آشکار می گردد.

2- در خصوص موضوع اخراج نیروهای آمریکایی قبلا صحبت شده و ملت عراق با تظاهرات میلیونی این تصمیم را بیان کرد. مجلس نیز به قانون اخراج نیروهای بیگانه از کشور رأی داد و دولت عراق هم به شکل رسمی این قانون را به آمریکا ابلاغ کرد. این قانونی است که دیگر نمی توان از آن عقب نشست و دوباره بر سرش مذاکره کرد.

3- در گفت وگو راجع به بازبینی استقرار نیروهای بیگانه، آمریکا کوشش می نماید که به وسیله فشار به مذاکره نمایندگان عراقی، شیوه ای را برای حفظ آبروی خود تحمیل کند. این برخلاف چیزی است که همه بر آن اتفاق نظر دارند؛ زیرا وظیفه تیم عراقی حسب تصمیم قبلی که رسما نیز اعلام شده، تسریع خروج اشغالگران و همه نیروهای خارجی است. بنابراین قابل قبول نیست که اجرای فوری این قانون به دلیل فشار طرف آمریکایی به تأخیر بیفتد؛ زیرا آمریکا در حال حاضر نمی خواهد از عراق خارج گردد و کوشش می نماید خروج نیروهایش را تا آستانه انتخابات داخلی خود عقب بیندازد و از آن به عنوان موفقیتی برای جنایتکار دوران یعنی ترامپ استفاده کند.

4- پیش تر هشدار دادیم که اعضای کمیته مذاکره نماینده باید کاملا شجاع باشند و در برابر اراده آمریکا و دیکته خارجی ها سر فرود نیاورند؛ و بیان کردیم که این کمیته باید مستقل باشد تا بتواند حاکمیت و ثبات عراق را حفظ کند و اهمیتی به خواسته طرف آمریکایی ـ که عراق را تخریب و دچار فساد کرد ـ ندهد.

لذا نصحیت می کنیم که این کمیته باید شامل شخصیت های مجلسی، رسانه ای و یا مدنی معروف باشد تا حقیقت آنچه در دالان های مذاکرات می گذرد را به ملت عراق اعلام نمایند. اعضای کمیته نباید جزو افرادی باشند که ارتباطات محکم یا مواضعی هم راستا با طرف آمریکایی دارند. اما در حال حاضر کمترین چیزی که در خصوص این افراد می توان گفت این است که هیچ اهمیتی به مبانی فکری، عقیدتی و اجتماعی ملت عراق نمی دهند؛ به ویژه آنکه در سوی مقابل، دولت آمریکا چهره های سیاسی تندرو را برای عضویت در تیم دیپلماتیک خود انتخاب نموده است.

5- با توجه به تصویب قانون اخراج نیروهای بیگانه در مجلس، کاملا غیرمنطقی است که گفت وگوها به عقب برگردد و در خصوص احتیاج کشور به نیروهای آمریکایی مذاکره گردد. این امر، دور زدن قانون عراق به حساب می آید... طرف عراقی چگونه می تواند از طرف آمریکایی که قدرت دفاع از نیروهای خودش را هم ندارد، بخواهد که نیروهای امنیتی کشور را آموزش دهد و از آنان حفاظت کند؟! و چگونه اعضای کمیته از فرزندان کشور خود می خواهند که از اشغالگران حمایت نمایند؟!

6- مسأله عجیب و شرم آور این است که گفت وگوها مسائل داخلی عراق از قبیل پروژه های مرتبط با آموزش جوانان و ورود آنان به برنامه هایی خارج از مراقبت خانواده و دولت را شامل شده است؛ برنامه هایی که با هویت، سنت ها و آداب جامعه سازگار نبوده و ممکن است جامعه متعهد عراق را به سمت نابودی بکشد.

7- عجیب است که طرف آمریکایی به موضوع سلاح و انحصار آن در دست دولت و تسلط بر وضع امنیت داخلی کشور ورود نموده است؛ در حالی که اغلب ملت عراق بر این امور توافق دارند و این مسأله از امور داخلی و حاکمیتی عراق به شمار می آید. طرح این موضوع در مذاکره با کشوری خارجی، پرسش های زیادی را برمی انگیزد که اغلب پاسخ هایش به نفع کشور، حاکمیت، امنیت و استقلال آن نیست.

نمی توان دخالت یک کشور خارجی در اینگونه مسائل دقیق را پذیرفت چراکه از اموری است که ملت عراق خود به تنهایی باید انجام دهد.

8- منطقی نیست که طرف آمریکایی، دولت عراق را مجبور کند تا نیروهایی را که علیه اشغالگران مقاومت می نمایند تعقیب نموده و آنان را جنایتکار به حساب آورد؛ در حالی که نیروهای اشغالگر حاکمیت عراق بر آسمان و زمین خود را نقض می نمایند، فرماندهانی را که پیروزی و آزادی را برای کشور به ارمغان آوردند آشکارا ترور می نمایند و مراکز و نیروهای ارتش عراق و الحشد الشعبی و فرودگاه کربلا و اماکن دیگر را بمباران می نمایند.

9- سستی در این امور که به حاکمیت، وحدت و استقلال کشور در برابر بیگانگان مرتبط است، باعث می گردد که راه برای دخالت کشورهای دیگر ـ اعم از همسایه و غیره ـ باز گردد.

دلیلی روشن تر از هجوم ترکیه به مرزهای عراق و زیر پا گذاشتن حاکمیت کشور وجود ندارد. کار به جایی رسید که نیروهای متجاوز ترکیه بر بعضی شهرها و اراضی کشور مسلط شدند، در حالی که سکوت فاجعه بار و مواضع سست طرف عراقی موجب شد ترکیه با زورگویی به تجاوز ادامه دهد و کشورهای مدعی دوستی و حمایت از دولت عراق نیز ساکت شده اند.

بر پایه این بیانیه، مقاومت اسلامی نُجَباء در بخش پایانی بیانیه خود، سه مطالبه را مطرح نموده است:

1- نظارت کمیته ای مجلسی (متشکل از شخصیت هایی که مواضع میهن محبت آمیز دارند) بر مذاکرات با طرف آمریکایی و آنالیز نتایج آن؛ زیرا یکی از وظایف مجلس عراق طبق قانون اساسی، نظارت بر این گونه موارد است. همچنین این کمیته باید نتایج مذاکرات را به ملت عراق اعلام و آنچه مخالف قانون اساسی یا دیگر قوانین کشور است، رد کند.

2- از نخست وزیر به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح عراق می خواهیم که اقداماتی بازدارنده در برابر نیروهای اشغالگر ترکیه اتخاذ کند؛ به گونه ای که تمامیت ارضی عراق، حفظ و تا آخرین وجب خاک کشور از اشغال نیروهای متجاوز ترکیه آزاد گردد.

3- تسریع در اجرای مصوبه قانونی مجلس عراق و آغاز اخراج همه نیروهای خارجی از کل خاک عراق و بستن همه پایگاه های نیروهای بیگانه در مرزهای عراق و الزام همه طرف ها، استان ها و اقلیم کردستان به این امر؛ زیرا تصمیمات حاکمیتی در حیطه صلاحیت های اقلیم نیست، بلکه از شئونات دولت فدرال است.

م

منبع: خبرگزاری فارس

به "بیانیه شدید اللحن النجباء علیه فرایند گفت وگوهای راهبردی بغداد-واشنگتن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه شدید اللحن النجباء علیه فرایند گفت وگوهای راهبردی بغداد-واشنگتن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید