امضای دیجیتال پزشکان؛ نکته ای انحرافی برای حذف دفترچه کاغذی!

به گزارش وبلاگ ایرانزمین، درحالی استفاده از کارت هوشمند پزشک برای هویت سنجی توسط سازمان نظام پزشکی به سیاست گذاران وزارت بهداشت معرفی شده که می توان از روش های مطمئن تری برای هویت سنجی استفاده کرد.

امضای دیجیتال پزشکان؛ نکته ای انحرافی برای حذف دفترچه کاغذی!

به گزارش وبلاگ ایرانزمین ، فارس نوشت: روی کار آمدن دکتر نمکی به عنوان وزیر بهداشت در اسفند سال 1397را می توان نقطه عطفی در توجه وزارت بهداشت به توسعه دولت الکترونیک در حوزه سلامت دانست. دکتر نمکی در برنامه پیشنهادی خود به مجلس برای کسب رای اعتماد، از تدوین 27برنامه برای توسعه و استقرار نظام سلامت الکترونیک اطلاع داد که در بین آنها دو پروژه نسخه الکترونیک و پفراینده الکترونیک سلامت به عنوان پروژه های کلان مطرح شدند.

هرچند افتتاح پفراینده الکترونیک سلامت توسط دکتر نمکی در تیرماه سال 1398 در حضور رئیس جمهور گامی مثبت و روبه جلو ارزیابی می شد، اما شتابزدگی در افتتاح این پروژه بدون توجه به ایجاد زیرساخت های اساسی آن از جمله نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک باعث شد این پروژه به صورت کامل به اهداف خود دست نیابد. در ادامه برای تکمیل جهت طی شده، اجرای پروژه نسخه نویسی الکترونیک با حذف دفترچه های کاغذی در دستور کار وزارت بهداشت نهاده شد. در بهمن 1398 طاهر موهبتی، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت از برنامه این سازمان برای حذف دفترچه های بیمه درمانی اطلاع داد و در خرداد 1399 مدیرکل روابط عمومی این سازمان از پیوستن بیش از 3هزار داروخانه و بیش از 9 هزار مطب به پروژه نسخه نویسی الکترونیک رونمایی کرد.

*احراز هویت پزشک در نسخه نویسی الکترونیک

یکی از دغدغه های سیاست گذاران در اجرای نسخه نویسی الکترونیک به وسیله حذف دفترچه، اطمینان از شیوه احراز هویت پزشک و بیمار است تا از این طریق جلوی سوءاستفاده های احتمالی (نظیر نسخه نویسی توسط فرد غیرپزشک یا سوءاستفاده از اعتبار بیمه ای بیمار توسط دیگران) گرفته شود. از لحاظ فنی روش های مختلفی برای احراز هویت پزشک وجود دارد که از جمله آنها می توان به احراز هویت پزشک با نام کاربری و رمز عبور اختصاصی، احراز هویت با کارت ملی هوشمند و دستگاه کارتخوان، احراز هویت بیومتریک به وسیله اثر انگشت اشاره نمود.

برای هویت سنجی پزشک در نسخه نویسی الکترونیک، هیچکدام از روش های مرسوم فوق مورد استفاده قرار نگرفته است بلکه روشی متفاوت تحت عنوان کارت هوشمند پزشک و امضای دیجیتال توسط سازمان نظام پزشکی به سیاستگذاران معرفی شده است. در این روش برای هر پزشک یک کارت هوشمند با قابلیت امضای الکترونیک صادر می شود تا امکان تجویز الکترونیک نسخه فراهم شود. این روش از چند منظر مورد نقد جدی است و فرایند پیاده سازی نسخه الکترونیک را کٌند (بلکه متوقف) ساخته است.

*ایرادات احراز هویت به وسیله کارت هوشمند پزشک

با صدور کارت ملی هوشمند برای هر فرد ایرانی توسط سازمان ثبت احوال، ابزار الکترونیک واحد برای هویت سنجی افراد در مراکز و دستگاه های مختلف فراهم شده است. در چنین وضعیتی، صدور مجدد کارت هوشمند دیگری با عنوان کارت هوشمند پزشک یک دوباره کاری محسوب می شود که باعث تحمیل هزینه اضافی به پزشکان و دستگاه های کشور خواهد شد. از سوی دیگر فرایند صدور و تمدید این کارت ها فرایندی زمان بر است و با اینکه این مسؤولیت از سال 97 به سازمان نظام پزشکی سپرده شده است، این سازمان نتوانسته است برای 130هزار پزشک کارت هوشمند پزشکی صادر کند.

استفاده از کارت های هوشمند یا توکن برای هویت سنجی علاوه بر هزینه خود کارت یا توکن، هزینه جانبی دیگری نیز برای نصب دستگاه کارت خوان یا توکن خوان دارد. به عبارت دیگر به ازای تمامی مراکز ارائه خدمت (که تعداد آنها به بیش از 170هزار مرکز در کشور می رسد) بایستی حداقل یک دستگاه کارتخوان خریداری شود و سپس بستر تبادل داده بین این دستگاه های کارتخوان فراهم شود که از لحاظ عملیاتی هزینه بر و زمان بر است و ضرورتی برای این کار وجود ندارد.

امروزه استفاده از کارت های هوشمند یا ابزارهای سخت افزاری مانند توکن برای هویت سنجی در دنیا منسوخ شده است و اغلب شرکت ها و سازمان های عظیم به وسیله ابرازهای بیومتریک یا ابزارهای سخت افزاری موجود مانند تلفن همراه اقدام به هویت سنجی افراد می نمایند.

ذکر این نکته لازم است که در حال حاضر استفاده از کارت ملی هوشمند برای احراز هویت، به دلیل عدم صدور این کارت برای همه جمعیت تحت پوشش بیمه و همچنین نبود تجهیزات کارتخوان در مراکز درمانی، با دشواری های جدی همراه است. احراز هویت بیومتریک نیز علی رغم اطمینان بالا، برای سنین بسیار کم یا زیاد مناسب نیست؛ از سوی دیگر تجهیزات ثبت اطلاعات بیومتریک در مراکز درمانی وجود ندارد و تجهیز این مراکز نیز هزینه بر است.

*لزوم هویت سنجی پزشک به وسیله تایید دوعاملی تلفن همراه

مسائل روش های احراز هویت با کارت هوشمند و اطلاعات بیومتریک باعث شده است احراز هویت با تلفن همراه در اولویت بسیاری از مراکز و سازمان های کشور قرار گیرد. در این روش، احراز هویت به وسیله ارسال کد عددی یا کد تصویری به تلفن همراه فرد از سوی مرکز هویت سنجی انجام می شود (شکل زیر).

از آنجا که بخش قابل توجهی از جمعیت کشور دارای تلفن همراه هستند و نحوه استفاده از این روش نیز آسان است، همچنین در این روش نیازی به خرید تجهیزات سخت افزاری اضافی برای مراکز و افراد وجود ندارد، استفاده از تلفن همراه و احراز هویت دوعاملی مورد استقبال دستگاه های مختلف کشور نهاده شده است. اطمینان امنیتی بالای این روش باعث شده است مراکز و نهادهای مهم مانند بانک ها، سازمان هدفمندی یارانه ها، سازمان خصوصی سازی (سهام عدالت) و... از این روش استفاده نمایند. بر این اساس، برای هویت سنجی پزشک نیز می توان از روش تایید دوعاملی به وسیله تلفن همراه استفاده کرد.

*باز هم پای نظام پزشکی در میان است!

استفاده از کارت هوشمند پزشک برای هویت سنجی توسط سازمان نظام پزشکی به سیاست گذاران وزارت بهداشت معرفی شده است و انحصار صدور این کارت نیز در اختیار این سازمان صنفی نهاده شده است. با توجه به توضیحات فوق، در یک نگاه خوش بینانه، این پیشنهاد به علت فقدان دانش فنی در زمینه روش های مدرن هویت سنجی توسط نظام پزشکی ارائه شده است. در یک نگاه بدبینانه، این پیشنهاد با هدف کسب منفعت مادی به وسیله ایجاد شرکت های خصوصی توسط اعضای سازمان و دریافت هزینه از پزشکان با صدور کارت هوشمند اجرا شده است. علاوه بر این، اخذ انحصار صدور کارت در سازمان نظام پزشکی و استفاده از آن به عنوان یک اهرم فشار علیه حاکمیت (به عنوان ابزار چانه زنی در موضوعات صنفی) می تواند از دلایل دیگر ارائه این پیشنهاد باشد.

سازمان نظام پزشکی قبلاً نشان داده است که علاقه چندانی به استفاده از روش های الکترونیک و هوشمند مانند نصب کارتخوان در مطب پزشکان ندارد! با این اوصاف پیش قدم شدن این سازمان در موضوع کارت هوشمند پزشکی کمی غیرعادی به نظر می رسد و تامل جدی سیاست گذاران حوزه سلامت را می طلبد. باید توجه کرد که پیشنهادات انحرافی با انگیزه های صنفی مانع اجرای پروژه های ملی نظیر نسخه الکترونیک نشود.

منبع: جام جم آنلاین

به "امضای دیجیتال پزشکان؛ نکته ای انحرافی برای حذف دفترچه کاغذی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امضای دیجیتال پزشکان؛ نکته ای انحرافی برای حذف دفترچه کاغذی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید