سه شنبه بزرگ دموکرات ها، نظریه فزونی نامزد پیروز آیووا زیر سوال رفت

به گزارش وبلاگ ایرانزمین، همواره گفته می شد با توجه به عملکرد نامزدهای دموکرات در انتخابات های اخیر، نامزد پیروز دموکرات ها در رقابت درون حزبی ریاست جمهوری در ایالت آیووا، شانس زیادی برای نامزدی نهایی دارد اما این نظریه در انتخابات 2020 زیر سوال رفت.

سه شنبه بزرگ دموکرات ها، نظریه فزونی نامزد پیروز آیووا زیر سوال رفت

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ ایرانزمین، پیش از آغاز انتخابات درون حزبی در بهمن ماه، تحلیل گران از اهمیت بالای این انتخابات درون حزبی سخن می گفتند. مبنای این تحلیل آن بود که در دوره های اخیر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، عموما کسی نامزد نهایی حزب دموکرات بوده که برنده آیووا شده است؛ همچنین گفته می شد که انتخابات آیووا فرایندهای آینده را مشخص می کند.

انتخابات درون حزبی آیووا برگزار شد و نتایج به دست آمده حکایت از پیروزی پیت بوته جج با اختلافی اندک نسبت به برنی سندرز داشت. بوته جج در سرانجام رای 14 موکل انتخاباتی را از آن خود کرد و سندرز 12، الیزابت وارن 8، جو بایدن 6 و امی کلوبوچار 1 موکل انتخاباتی را از آن خود کردند.

در همان روزها مطرح شد که رقابت نهایی بین پیت بوته جج و برنی سندرز خواهد بود و یکی از آن دو کاندیدای نهایی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری 2020 است. اما فرایند وقایع چیز دیگری از خود نشان داد.

جو بایدن که در انتخابات آیووا یکی از ضعیف ترین عملکردها را داشت، در کارولینای جنوبی به یک پیروزی قاطع دست پیدا کرد و پس از آنان به چهره اصلی جناح راست حزب دموکرات (مرکزگرایان) تبدیل شد. پیت بوته جج، برنده انتخابات آیووا به نفع او کنار رفت و یک روز بعد، کلوبوچار هم به او پیوست.

بایدن اکنون که شمارش آرای انتخابات سه شنبه بزرگ (رقابت درون حزبی 14 ایالت) ادامه دارد، در مجموع با کسب 431 موکل انتخاباتی (تا ساعت مخابره خبر) در صدر رقابت است و سندرز با 369 موکل در تعقیب اوست.

اگرچه هنوز زود است که در خصوص نتیجه نهایی رقابت بین بایدن و سندرز اظهار نظر شود، اما به طور قطع می توان گفت در انتخابات 2020 نظریه سرنوشت ساز بودن انتخابات درون حزبی دموکرات ها در آیووا زیر سوال رفته است.

منبع: خبرگزاری فارس

به "سه شنبه بزرگ دموکرات ها، نظریه فزونی نامزد پیروز آیووا زیر سوال رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سه شنبه بزرگ دموکرات ها، نظریه فزونی نامزد پیروز آیووا زیر سوال رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید