خبرنگاران الخزعلی: مردم عراق به دنبال تغییر قانون اساسی باشند

به گزارش وبلاگ ایرانزمین، بغداد- خبرنگاران- شیخ قیس الخزعلی دبیرکل عصائب اهل الحق عراق روز چهارشنبه از مردم کشورش خواست که به دنبال تغییر قانون اساسی و نظام پارلمانی باشند.

خبرنگاران الخزعلی: مردم عراق به دنبال تغییر قانون اساسی باشند

الخزعلی در گفت وگویی رسانه ای به مناسبت روز شهید مقاومت، اظهار کرد که جریان های شیعه، دیگر نباید وقت خود را با شخصیت های سیاسی بر سر انتخاب نامزد رییس دولت تلف نمایند بلکه باید مستقیم به دنبال انتخاب نخست وزیر مستقل باشند.

وی گفت که کابینه باید وزیران مستقل داشته باشد تا همه احزاب و طیف های سیاسی عراق از آنها حمایت نمایند.

دبیرکل عصائب اهل الحق عراق بیان نمود که استعفای نخست وزیر عادل عبدالمهدی در نتیجه حوادث اعتراضی، اوضاع کشور را پیچیده تر کرد؛ زیرا پیش از استعفا، موضوع اصلاحات به دلیل خواست و مواضع مردمی و اعتراضات پیش می رفت.

الخزعلی شرح داد: دیدگاه عصائب اهل الحق از شروع این بود که نخست وزیر، شخصی مستقل باشد؛ نه پست دولتی و نه سابقه نمایندگی مجلس داشته باشد بلکه استاد دانشگاه یا چیزی شبیه به این باشد.

وی تأکید کرد: با وجود اینکه سهم خواهی عامل وخامت اوضاع سیاسی عراق بوده است، با این وجود تا به امروز برای درمان آن، اقدام اصولی و درست انجام نشده و بعضی فکر کردند که تغییر قانون انتخابات و تشکیل کمیساریای عالی انتخابات برای انتخابات جدید و اجرایی شدن اصلاحات کافی است.

الخزعلی ادامه داد که بدون حذف علت های بیماری، نمی توان بیمار را درمان کرد؛ نظام مجلسی مبتنی بر سهم خواهی احزاب آن هم نه همه بلکه اغلب احزاب علت اصلی مسائل و فرایند معیوب سیاسی کشور است.

دبیرکل عصائب اهل الحق عراق بیان نمود: مادامی که این نظام با این کیفیت وجود دارد، سهم خواهی نیز ادامه خواهد داشت؛ لذا اصلاح واقعی در این است که قانون اساسی تغییر کند؛ در غیر این صورت، همه اقدام های اصلاحی اثر جزیی و محدود خواهد داشت.

الخزعلی یادآور شد: وقایع گذشته نشان داده که تنها فشارهای مردمی و مرجعیت برای انتخاب نخست وزیر و تشکیل کابینه مستقل کافی نیست و باید قوانین و ساختارها نیز تغییر کند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران الخزعلی: مردم عراق به دنبال تغییر قانون اساسی باشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران الخزعلی: مردم عراق به دنبال تغییر قانون اساسی باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید